Z ŻYCIA GÓRNICZEJ WIOSKI

Rekrutacja – obóz dla wolontariuszy 2018

12 lipca 2018

Rozpoczynamy rekrutację uczestników obozu dla wolontariuszy w Górniczej Wiosce

Niezmiernie miło nam poinformować, że Stowarzyszenie Mieszkańców i Miłośników Piły nad Brdą „BUKO” otrzymało dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowego Instytutu Dziedzictwa w ramach konkursu „Wspólnie dla dziedzictwa 2018” na organizację tygodniowego obozu dla wolontariuszy w Górniczej Wiosce. Obóz dla wolontariuszy odbędzie się w dniach od 13 do 19 sierpnia 2018 w Górniczej Wiosce (Piła, gmina Gostycyn). Będzie to już trzecia edycja obozu (poprzednie realizowaliśmy w latach 2016 i 2017). Podobnie jak w poprzednich edycjach skupimy się wraz z wolontariuszami na inwentaryzacji i dokumentowaniu obiektów zabytkowych podziemnych kopalń węgla brunatnego w Pile pod okiem doświadczonych archeologów. Obóz jest nieodpłatny dla uczestników (w ramach dotacji pokrywamy ubezpieczenie, zakwaterowanie, noclegi, wyżywienie, odzież ochronną, narzędzia do pracy oraz udział w zajęciach i warsztatach). Oprócz pracy znajdzie się również czas na przyjemności – w ramach obozu zaplanowana jest jednodniowa wycieczka po zabytkach przemysłu i techniki w naszym województwie.

W tym roku w programie m.in warsztaty z inwentaryzowania i dokumentowania zabytków, warsztaty tradycyjnych zawodów – kowalstwo i garncarstwo, modelowanie 3D obiektów zabytkowych w projektowaniu konserwatorskim. Aby wziąć udział należy pobrać ankietę rekrutacyjną (poniżej), wypełnić ją i odesłać na adres mailowy buko@las.pl do dnia 22.07.2018. Uczestnikami obozu mogą być osoby, które ukończyły 13. rok życia.

Jeśli chcecie dowiedzieć się co działo się na obozie dla wolontariuszy w zeszłym roku to zapraszamy do zapoznania się z treścią reportażu zamieszczonego przez Narodowy Instytut Dziedzictwa w publikacji pt. „Coś bierzemy, coś dajemy”. Książka zawiera reportaże z 10 najciekawszych obozów dla wolontariuszy, które odbyły się w zeszłym roku na terenie całej Polski – w tym w Górniczej Wiosce. Link do publikacji w wersji pdf dostępny jest tutaj.

Ankieta rekrutacyjna (wersja .doc)
Ankieta rekrutacyjna (wersja .pdf)