Wieści z Górniczej Wioski

Rodzynki z pozarządówki 2021 rozstrzygnięte

cze 23, 2021

XIV edycja konkursu o nagrodę Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego na najlepsze inicjatywy społeczne realizowane przez organizacje pozarządowe pn. „Rodzynki z pozarządówki” rozstrzygnięta!
Niezmiernie miło nam poinformować, że nasz projekt „Wiejski Uniwersytet Ochrony Zabytków – rekonstrukcja jedynej w Polsce drewnianej wieży górniczej podziemnej kopalni węgla brunatnego” znalazł się w gronie nagrodzonych inicjatyw.
To już czwarte „Rodzynki” w naszej kolekcji – nagrody otrzymaliśmy w 2009, 2013, 2017 i w tym roku! Wnioski w konkursie można składać co 4 lata.
Nagrodzony projekt obejmował dwa działania:
– Wiejski Uniwersytet Ochrony Zabytków – obóz dla wolontariuszy w ramach programu Narodowy Instytut Dziedzictwa Wolontariat dla dziedzictwa oraz
– rekonstrukcja drewnianej wieży górniczej w ramach projektu dofinansowanego ze środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich za pośrednictwem Partnerstwo „Lokalna Grupa Działania Bory Tucholskie”.
Działania były komplementarne – wolontariusze biorący udział w zajęciach Wiejskiego Uniwersytetu Ochrony Zabytków przygotowali trójwymiarową rekonstrukcję wieży górniczej i szybu w trakcie zajęć z inwentaryzacji i dokumentacji obiektów zabytkowych. Następnie, na podstawie przygotowanego projektu zrekonstruowana została wieża i szyb kopalni Montania z okresu 1917-1921 w skali 1:1. Szyb i wieżę można w chwili obecnej zwiedzać w Górniczej Wiosce.
Cieszymy się bardzo, dziękujemy Kapitule Konkursu za dostrzeżenie naszego projektu i gratulujemy pozostałym laureatom wspaniałych inicjatyw.