Wieści z Górniczej Wioski

Sezon turystyczny lipiec-sierpień 2024

lip 5, 2024

Zapraszamy do Górniczej Wioski w Borach Tucholskich. W sezonie lipiec-sierpień 2024 otwarci jesteśmy w dniach od wtorku do niedzieli w godzinach 12.00 – 17.00 (UWAGA: ostatnie wejście na teren Górniczej Wioski gwarantujące skorzystanie z niektórych atrakcji o godzinie 15.30 – sugerujemy pojawić się wcześniej aby móc skorzystać z wszystkich atrakcji). W przypadku turystów indywidualnych nie ma konieczności wcześniejszej rezerwacji. Grupy zorganizowane proszone są o wcześniejszy kontakt na 664778810 lub buko@las.pl.

W trakcie pobytu u nas możecie skorzystać z następujących atrakcji:

1. Poszukiwanie skarbu górnika Wilhelma Krügera

Gra terenowa polegająca na poszukiwaniu skarbu z wykorzystaniem specjalnie opracowanych kart gry, które otrzymują uczestnicy. Zabawa odwołuje się do historii górnictwa, górników i przyrody Borów Tucholskich. Wykorzystuje i wzmacnia umiejętności poruszania się i orientacji w terenie, rozwiązywania zagadek oraz praktycznego wykorzystywania wiedzy zdobytej w trakcie poszukiwań. Gra jest połączona ze ścieżką przyrodniczo-historyczną oraz urządzeniami audioprzewodnika, dzięki którym tylko u nas uczestnicy usłyszą głosy zwierząt i ptaków zamieszkujących Bory Tucholskie, poznają ich zwyczaje oraz ciekawostki dotyczące ich życia oraz dźwięki przeszłości jedynych w Polsce podziemnych kopalń węgla brunatnego..

2. Spotkanie z duchem kopalni Skarbnikiem

Duch kopalni to postać opowiadająca o górnictwie i górnikach i wprowadzająca pod ziemię – głębokość wejścia do sztolni wynosi ok. 6 metrów. Dalsza część podziemna kopalni jest w chwili obecnej niedostępna ze względów bezpieczeństwa. Spotkania z duchem odbywają się o wyznaczonych godzinach. Częstotliwość uzależniona jest od ilości turystów.

3. Interaktywna przygoda w Starej Maszynowni

Interaktywna makieta Górniczej Wioski w Borach Tucholskich sprzed 100 lat – wizyta w tym miejscu składa się z opowieści o historii górnictwa, rodzajach kopalin, sposobach docierania do węgla. Makieta posiada dużą ilość ruchomych elementów, panele tematyczne i wzbogacona jest o efekty dźwiękowe i świetlne.

4. Pole dla gzubów czyli XIX wieczne gry i zabawy

Inne niż znane dzieciom gry i zabawy – tylko tutaj sprawdzą się w toczeniu felgi, zbijaku, labiryncie kulkowym, strzelaniu z procy do puszek czy skacząc „w gumę” i chłopka.

5. Ścieżka Bosego Antka

Sensoryczna ścieżka zmysłów – spacer po szyszkach, węglu brunatnym, mchu itp.

6. Wiejska zagroda

Spotkanie ze zwierzętami domowymi Górniczej Wioski

7. W Starym Kinie

Górnicza rozrywka z początku XX wieku – seans kina niemego

Czas pobytu (skorzystania z wszystkich wskazanych wyżej atrakcji): około 3 godziny.
Minimalny czas pobytu (skorzystanie z niektórych wskazanych wyżej atrakcji): 1,5 godziny
Nie ma potrzeby rezerwacji terminu odwiedzin – jesteśmy czynni w dniach i godzinach podanych powyżej.

Pamiętajcie Państwo, że odwiedzając Górniczą Wioskę wspieracie nasze działania związane z ochroną, badaniem i promocją jedynych w Polsce północnej podziemnych kopalń węgla brunatnego. Wioskę prowadzimy jako organizacja pozarządowa, której celem jest ochrona zabytków i dziedzictwa kulturowego.

Zapraszamy do zwiedzania i wspólnej zabawy.

Więcej informacji TUTAJ